Sebil Bilgisayar

Sebil bilgisayar ile ilgili öğrendiğimiz bilgileri paylaşmak istedik. 1999 yılından beri bizler sektördeyiz. Sebil bilgisayarın daha eski bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Bilgisayar, donanım ve çevre birimleri satışı konusunda o zaman tanıştığımız Sebil ile 20 yıldır çalışıyorduk. Her sektörde yaşanan sıkıntılar olduğu gibi bilişim de yaşanan sorunların başında dolar kurundaki dalgalanmalar olduğunu düşüyoruz. Zaten sektör olarak kar marjı yüksek değil, kur da yaşanan dalgalanmalar da o kar marjını eritip bitiriyor.

Sonra pazaryerleri var n11, gittigidiyor vs. buralarda toptancıların toptancıları olunca herkes için elektronik ürün satmak oldukça zorlaşıyor. Bir pazaryeri işletmecisi olarak fiyatlardaki tutarsızlık yüzünden toptancı konumundaki firmalarda fiyatlar daha yüksek olmaya başladı. Artık Sebil gibi firmalar dan mal almak yerine internetten alıp satmaya başladık. Bayi ağı geniş olsa da satışlarda ciddi bir düşüş oldu. Sebil bilgisayar onlarca çalışanı ile ne kadar dirense de malesef faaliyetlerine devam edemedi. Geçenlerde bizler de giderek alacak/borç işlemlerimizi temizleyerek helalleştik. 

Bunca yıllık bir firmanın kapatmasını, insanların işsiz kalmasına gönlümüz çok razı olmasa da ticaretin getirdiği riskler, inişler çıkışlar olduğunu hepimiz bir kez daha gördük. Umarım firma çok mağdur olmadan ve mağduriyet yaratmadan bu olayı en az hasarla atlatır. Çalışanlarına ve yöneticilerine sabırlar diliyorum.

%d blogcu bunu beğendi: